EE کرم, کرم های الفبایی

کرم های الفبایی – بررسی و مقایسه کرم های الفبایی

کرم های الفبایی

تنوع بالای محصولات آرایشی و مراقبت پوست با عناوین مختلف، اغلب باعث میشود که در انتخاب گزینه نهایی درست و متناسب با نوع پوست و توقعاتمان دچار سردرگمی شویم. یکی از این موارد انتخاب که بسیار سردر گم کننده است، انتخاب از بین کرم های الفبایی (کرم های آلفابتیک) است. Alphabetic Creams نام هایی تحت عنوان کرم های AA ، BB، CC، DD و EE دارند. هرکدام از آن ها معانی و کاربردهای مجزای خود را دارند.

در این مقاله به بررسی کرم های الفبایی موجود، معانی، تفاوت ها و کاربردهای آن می پردازیم.

AA کرم، اولین دسته از کرم های آلفابتیک
AA کرم ها (مخفف anti-aging) ،اولین گروه در کرم های الفبایی هستند. AA کرم ها به اندازه سایر کرم های آلفابتیک مورد توجه قرار نگرفتند. AA کرم ها نقش ضدچروک و جوان کننده دارند. این کرم ها از ترکیباتی مانند ویتامین سی و هیالورونیک اسید در آن ها استفاده می شود.

ویژگی این دسته از کرم های الفبایی این است که برای همه انواع پوست مناسب هستند. هرچند به دلیل اینکه فاقد SPF می باشند، از پوست در مقابل پرتوهای نور خورشید محافظت نمی کنند.

BB کرم، دسته دوم کرم های الفبایی

BB کرم (مخفف Beauty Balm یا Blemish Balm) برای اولین بار در آلمان توسط یک درماتولوژیست که به دنبال راهی برای پوشش دهی و محافظت همزمان از پوست بیماران پس از انجام لیرز بود، ساخته شد. پس از آن استفاده از BB کرم ها در کره جنوبی محبوبیت زیادی پیدا کرد.  

با توجه به اینکه تمرکز اصلی BB کرم ها در کره جنوبی بر پوشش لک ها و آسیب های پوستی بود، به  این کرم ها Blemish Balm اطلاق شد. اما در کشورهای غربی تمرکز اصلی این دسته از کرم های آلفابتیک بر جوش های پوست بود و به همین دلیل به Beauty Balm  شهرت یافتند.

BB کرم ها، علاوه بر ویژگی های کرم AA، دارای ویژگی های مرطوب کننده، پرایمر و زیرساز آرایش نیز هستند.

از مزایای BB کرم می توان به نرمی پوست،  حفاظت پوست در برابر آفتاب، یکنواختی رنگ پوست و جلوگیری از پیری پوست اشاره کرد. این دسته از کرم های الفبایی مناسب افراد  بالای 40 سال و افرادی که به دنبال یک کرم سبک به عنوان پایه آرایش هستند، می باشد.

پایه های شیمیایی BB کرم ها عبارتند از:

 • SPF: این کرم ها غالبا برای حفاظت از پوست در برابر آفتاب SPF30 دارند.
 • آربیوتین: باعث شفافیت پوست و یکدستی رنگ پوست می شود.
 • ویتامین E،C و D: که اثرات جوانسازی و ضد چروک دارند.
 • هیالورونیک اسید: باعث آبرسانی پوست می شود.
 • دایمتیکون: به عنوان پرایمر برای آرایش باعث نرمی پوست و دوام آرایش می شود.

CC کرم، دسته سوم Alphabetic Creams

CC کرم ها (مخفف color collector یا complexion corrector) برای کمک به پوشش قرمزی و لک های تیره پوست تولید شدند. CC کرم ها غلاوه بر دارا بودن ویژگی های BB کرم ها و ضمن سبک بودن و قدرت جذب بالا، پوشش دهی قابل توجهی دارند و علاوه بر اصلاح رنگ پوست، سبک بوده و به سرعت جذب می شوند.

پایه های شیمیایی CC کرم ها عبارتند از:

 • نیاسینامید و ویتامین E و B: که باعث بازیابی جوانی و شادابی پوست می شوند. نیاسینامید نیز با لایه برداری از پوست باعث کاهش چین و چروک سطحی پوست می شود.
 • SPF15: از پوست در مقابل نور آفتاب حفاظت می کند.
 • N-استیل‌گلوکزامین: که باعث یکنواختی رنگ پوست می شود.

DD کرم، دسته چهارم

DD کرم ها (مخفف Daily Defense) دارای ترکیبی از ویژگی های دسته های قبلی کرم های الفبایی هستند. DD کرم ها ویژگی ضد چروک کرم AA، حفاظت از آفتاب کرمBB و اصلاح رنگ کرم CC را به صورت همزمان دارند. ویژگی های این کرم عبارتند از:

 • پرایمر
 • زیرساز سبک آرایش
 • کوچک کننده منافذ
 • روشن کننده
 • مرطوب کننده

این دسته از کرم های آلفابتیک پوشانندگی بالایی دارند و حتی قرمزی صورت را هم کاور می کنند. اکثر ترکیباتی که در DD کرم ها مورد استفاده قرار می گیرد به حفاظت از پوست در مقابل عوامل محیطی مانند اشعه های مضر UV کمک می کنند.

EE کرم، پنجمین دسته کرم های الفبایی

EE کرم ها (مخفف Essential Essence, Even Effect, Extra Exfoliating) آخرین نسل از کرم های الفبایی در صنعت زیبایی هستند و همه ویژگی های کرم های پیشین را دارند. وظیفه اصلی EE کرم ها حل مشکلات مربوط به تیرگی و یا لک های پوستی است. همچنین از پوست در مقابل پرتوهای مضر UV حفاظت کرده و مشکلات مربوط به قرمزی پوست را تا حد زیادی رفع می کند. این کرم ها موجب شفافیت پوست می شوند.

خاصیت لایه برداری این کرم ها، سلول های مرده و آلودگی ها را از روی پوست حذف می کند. بر خلاف سایر کرم های الفبایی، این نوع کرم ها بافت کرمی دارند و و حاوی مواد گیاهی دریایی هستند.

در نهایت اگر به دنبال همه مزایای این کرم ها هستید، انتخاب آخرین و تکامل یافته ترین نسل از این کرم ها می­تواند بهترین گزینه باشد. EE کرم سویلیفت اولین برند در ایران و چهارمین برند در جهان است که موفق به تولید این دسته از کرم های الفبایی شده است. برای بررسی دقیق تر ویژگی های خاصی این محصول می توانید مقاله “EE کرم 15 کاره سویلیفت – 15 کاربرد کرم فاقد چربی تقویت کننده پوست (SPF 50+) سویلیفت” را بخوانید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + بیست =