کرم مغذی پوست

انواع کرم ضد آفتاب

انواع کرم ضد آفتاب

انواع کرم ضد آفتاب از نظر ترکیبات، بافت و عملکرد با یکدیگر تفاوت دارند. به طور کلی، انواع ضد آفتاب شامل دو دسته ضد آفتاب فیزیکی و ضد آفتاب شیمیایی می شوند. ضد آفتاب های فیزیکی حاوی مواد معدنی مانند اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم هستند که نور خورشید را منعکس می کنند و مانع تابش مستقیم آن به پوست می شوند. در مقابل، ضد آفتاب های شیمیایی حاوی ترکیباتی هستند که نور را جذب و تبدیل به گرما می کنند و سپس این گرما از طریق پوست دفع می شود. برخی محصولات تلفیقی هستند و هر دو نوع ماده محافظتی را شامل می شوند.

شباهت ضد آفتاب ها در این است که همه‌ی آن ها با هدف محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر UVA و UVB تولید شده اند. UVA مسئول پیری زودرس پوست است و UVB می تواند باعث سوختگی و آسیب DNA شود. همه ضد آفتاب ها جهت کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست و جلوگیری از پیری زودرس توصیه می شوند. علاوه بر این موارد، بسیاری از ضد آفتاب ها حاوی مرطوب کننده ها و آنتی اکسیدان ها هستند تا به سلامت و تغذیه پوست کمک کنند. در ادامه این مطلب قصد داریم با انواع کرم ضد آفتاب آشنا شویم؛ با فروشگاه لوازم آرایشی کیمیا بیوتی همراه باشید.

انواع کرم ضد آفتاب

آشنایی با انواع ضد آفتاب (فیزیکی و شیمیایی)

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، انواع کرم ضد آفتاب شامل دو نوع کرم های فیزیکی و شیمیایی می شوند. ضد آفتاب های شیمیایی از ترکیباتی مانند اوینوزین، اکتیوکسیت، هوموسالیت و اوکریلن تشکیل شده اند که با جذب اشعه های ماورا بنفش (UV)، انرژی آن ها را به گرما تبدیل می کنند. این نوع ضد آفتاب ها، که در پایه روغنی محلول هستند، نیاز به اندکی زمان برای فعال سازی دارند و عموما پوششی نامرئی بر روی پوست ایجاد می کنند. به دلیل ساختار شیمیایی، ممکن است در افراد دارای پوست حساس، ایجاد حساسیت کنند و در مقایسه با ضد آفتاب های فیزیکی، مقاومت بالاتری نسبت به شستشو دارند. در مقابل، ضد آفتاب های فیزیکی از اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم تشکیل می شوند که اشعه UV را از پوست منعکس می کند و به نوعی همانند ابزار بازتابنده عمل می کنند.

این ضد آفتاب ها که به عنوان “دفاع فیزیکی” شناخته می شوند، مناسب پوست های حساس هستند و خطر واکنش های حساسیت زا کمتری دارند. معمولا سنگین تر هستند و یک لایه محافظ واضح بر سطح پوست ایجاد می کنند. که این امر به مراقبت آنی از پوست کمک بسزایی می کند. با این حال، ممکن است در اثر شستشو یا تعریق، زودتر پاک شوند و نیاز به استفاده مجدد داشته باشند. به طور کلی، انواع کرم ضد آفتاب با توجه به نیازهای مصرف کنندگان و با درصدهای مختلفی در بازار موجود هستند. تفاوتی ندارد که از کرم های فیزیکی یا شیمیایی استفاده می کنید، نکته مهم این است که جهت استفاده از کرم ضد آفتاب، حتما از برندهای معتبر و محصولات اصلی استفاده کنید.

ضد آفتاب مناسب را چگونه انتخاب کنیم؟

انتخاب انواع ضد آفتاب فیزیکی یا شیمیایی به نوع پوست و ملاحظات فردی بستگی دارد. اگر پوست شما حساس است یا به مواد شیمیایی واکنش نشان می دهید. ضد آفتاب های فیزیکی که با اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم فرموله شده اند احتمالا گزینه بهتری برای شما هستند. زیرا این محصولات احتمال تحریک پوستی را کمتر می کنند و با انعکاس نور خورشید، محافظت مستقیم و فوری ارائه می دهند. در حالی که اگر به دنبال یک پوشش نامرئی و راحتی بیشتر در حین استفاده هستید و پوستتان حساسیت چندانی نسبت به ترکیبات شیمیایی ندارد، ضد آفتاب های شیمیایی که به راحتی جذب پوست می شوند. و معمولا مقاومت بیشتری در مقابل آب دارند، می توانند انتخاب بهتری باشند.

انواع ضد آفتاب

مزایای استفاده از ضد آفتاب های فیزیکی و شیمیایی

ضد آفتاب های فیزیکی، که به ضد آفتاب های معدنی نیز معروف هستند، مزیت عدم نفوذ به پوست و ایجاد یک سد محافظتی بر سطح پوست را دارا هستند. با انعکاس و پراکنده کردن اشعه های ماورا بنفش، به سرعت محافظت خود را آغاز می کنند. و به دلیل استفاده از ترکیبات معدنی طبیعی مانند اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم، برای افراد دارای پوست حساس یا شرایط پوستی خاص نظیر اگزما، انتخابی مطلوب هستند. همچنین، این دسته از کرم ها اغلب بدون بو هستند و احتمال ایجاد واکنش های آلرژیک یا تحریکات پوستی را به حداقل می رسانند.

در مقابل، انواع ضد آفتاب های شیمیایی که به وسیله ترکیبات فعال UV، مانند اوینوزین و بنزونات استفاده می شوند، می توانند یک لایه نامرئی بر روی پوست ایجاد کنند. این کرم ها معمولا بافت سبک تری دارند که استفاده از آن ها را برای فعالیت های روزانه مناسب می سازد. انواع کرم ضد آفتاب شیمیایی، به خوبی با محصولات آرایشی تلفیق و جذب پوست می‌‍ شوند. و اغلب بهترین گزینه برای استفاده در زیر مواد آرایشی هستند. علاوه بر این، بسیاری از ضد آفتاب های شیمیایی مقاومت بالایی در برابر آب و تعریق دارند. که گزینه ای ایده آل برای افرادی که زمان طولانی را در محیط های آبی یا در حین ورزش سپری می کنند، به شمار می روند.

چه کسانی نباید از انواع کرم ضد آفتاب استفاده کنند؟

برخی معتقدند که مصرف ضد آفتاب به خاطر داشتن مواد شیمیایی عوارضی برای پوست دارد. افراد با پوست حساس و آلرژیک نباید از کرم ضد آفتاب استفاده کنند. باید به توصیه متخصص پوست، سراغ ضد آفتاب های مخصوص پوست های حساس بروند. افراد با پوست مستعد آکنه هم نباید از کرم ضد آفتاب استفاده کنند. چرا که مشکل پوستی تشدید می شود. البته در این موارد هم، متخصص پوست، ضد آفتاب های غیر روغنی (فری اویل) و غیر کومدون زا را پیشنهاد می دهد. (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =