کرم مغذی پوست

همه چیز درباره پیری پوست

امروزه همه افراد در سنین مختلف توجه بیشتری به ظاهر پوست خود دارند و جلوگیری از فرایند پیری پوست اهمیت تازه ای پیدا کرده است.

با افزایش سن و عوامل مختلف دیگری مثل نورآفتاب و سایر اشعه ها، آلودگی هوا و مواد شیمیایی، استفاده مکرر از مواد آرایشی، کم خوابی و رژیم نامناسب غذایی و … پروسه  پیرشدن پوست تسریع شده و لایه کلاژن به راحتی تخریب می شود. این عوامل همچنین باعث تغییرات رنگ دانه ای و ایجاد لک های پوستی نیز می گردند.

اما علاوه بر این موارد، عادات اشتباه روزمره افراد نیز ممکن است فرایند پیر شدن پوست را تسریع کند.

در این مقاله با چند مورد از عادات روزانه که بر پیری زودرس پوست موثر هستند آشنا می شویم:

قرار گرفتن مداوم در معرض استرس

مطالعات نشان می‌دهد که استرس مزمن باعث تآزاد شدن رادیکال‌های آزاد در بدن شده و این مولکول‌های ناپایدار به سلول‌های سالم بدن آسیب وارد می‌کنند و مسئول پیری به ویژه پیری پوست در انسان هستند.

بنابراین استرس به صورت مستقیم تاثیر مخربی بر روی ساختار پوست دارد.

مصرف شکر

مولکول‌های شکر در هر کدام از سلول‌ها، خودشان را به فیبرهای پروتئینی متصل می‌کنند.

این فرآیند آسیب رسان ( گلیکوزیله شدن) عمدتا باعث ایجاد حلقه های سیاه دور چشم، افزایش خطوط و چین و چروک، از دست رفتن درخشندگی، پف کردن زیر چشم، از دست رفتن برآمدگی‌های زیبای صورت و افزایش اندازه منافذ باز صورت می گردد. مجموع این آثار باعث پیری زودرس پوست می شود.

عدم استفاده از محصولات مراقبتی پوست

استفاده از محصولات مراقبتی پوست می تواند از سلامتی پوست محافظت کرده و فرایند پیری پوست را به تعویق بیاندازد. 

پوست اطراف چشم بسیار حساس تر و نازک‌تر از پوست سایر قسمت‌های صورت است و بیشتر مستعد بروز چین و چروک و پیری است.

مرطوب نگه داشتن پوست اطراف چشم می‌تواند فرآیند پیری صورت را به تعویق بیندازد. کرم‌های چشمی که حاوی ویتامین A هستند تاثیر بهتر و بیشتری خواهند داشت. عوامل مهم دیگری نیز  شامل آنتی اکسیدان‌ها، مرطوب کننده‌ها، اسید هیالورونیک و ویتامین C نیز در خصوص حفظ سلامت پوست این ناحیه موثر اند.

این مواد با تقویت و تحریک تشکیل کلاژن و الاستین، پوست را محکم‌تر کرده و از ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کنند.

عدم استفاده از ضد آفتاب

یکی از اصلی ترین تسریع فرایند پیری در صورت افراد، قرار گرفتن در معرض تابش‌های اشعه ماوراءبنفش خورشید است. این اثر تخریبی حتی زمانی که هوا ابری یا بارانی است هم بر روی پوست تاثیرگذار است.

بنابراین لازم است در تمام فصول پوست خود را با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب مراقبت نمایید. کرم‌هایی که دارای SPF بین ۳۰ و ۵۰ هستند برای مصرف روزانه مناسب هستند.

استفاده بیش از حد از مواد آرایشی

مواد آرایشی روغنی و یا موادی که اصطلاحا سنگین هستند در صورتی که به صورت مداوم بر روی پوست شما قرار داشته باشند موجب تخریب و پیری پوست می شوند. 

استفاده بیش از حد از محصولات پوستی که دارای رایحه، مواد شیمیایی تحریک کننده و عوامل الکلی هستند نیز ممکن است با حذف چربی طبیعی پوست، موجب خشکی آن شده و باعث ایجاد چین و چروک در صورت ب‌شوند.

نحوه اشتباه خوابیدن

خوابیدن بر روی شکم یا صورت باعث ایجاد چین و چروک در صورت شده و فرآیند پیری را تسریع می نماید. 

زمانی که بر روی صورت خود می‌خوابید، پوست شما دچار چروک شده و چون نمیتواند به راحتی به حالت اولیه خود برگردد مستعد دچار شدن به چروک های دائمی می شود. بنا براین بهترین شیوه خواب برای سلامت پوست خوابیدن به پشت است.

هوای نامناسب منزل

گرم شدن بیش از حد هوای منزل باعث خشک شدن هوا و در خشک شدن و التهاب پوست می‌شود. به این ترتیب خشکی پوست به مرور زمان باعث پیری پوست صورت می‌شود. شما برای جلوگیری از خشک شدن هوا از دستگاه های بخور سرد یا گرم استفاده کنید.

نحوه اشتباه مصرف نوشیدنی

مکیدن نوشیدنی با نی به علت فرم خاصی که به ماهیچه و پوست صورت می دهد می‌تواند به تدریج باعث ایجاد چین و چروک در اطراف چشم و لب بشود. این موضوع با کشیدن سیگار نیز ممکن است اتفاق بیفتد. برای پیشگیری از این اتفاق بهتر است نوشیدنی‌های خود را با لیوان بنوشید.

حذف چربی های مفید از رژیم غذایی

برخی از چربی‌ها مانند اسیدهای چرب امگا 3، برای نگهداری از جوانی و ظاهر زیبای شما ضروری هستند. 

این چربی ها پوست شما را شاداب نگه داشته و از ایجاد چین و چروک نیز جلوگیری می نمایند. به همین دلیل توصیه می شود حداقل دوبار در هفته‌ از ماهی در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.