کرم مغذی پوست

نکاتی که باید درمورد اسکراب یا لایه برداری صورت بدانید

به فرآیند جدا کردن سلول‌های مرده از لایه بیرونی پوست اسکراب یا لایه‌ برداری پوست گفته می شود. این فرآیند گرچه مراحل پیچیده ای ندارد اما به جهت حساسیت نباید ساده گرفته شود. 

اسکراب صورت، با حذف سلول‌های مرده از سطح پوست و خارج کردن آلودگی‌ها از منافذ پوست موجب لطافت و نرمی پوست شده و  به اثربخشی هرچه بیشتر محصولات ضد چین و چروک، کرم های مرطوب کننده و یا محلولهای ضد آکنه کمک میکند. زیرا با حذف سلول های مرده نفوذ به زیر سلول‌های پوستی امکان پذیر شده و مواد مغذی بهتر جذب می شوند. 

نحوه انتخاب لایه بردار مناسب

هنگام انتخاب محصول لایه‌بردار باید اطمینان پیدا کنید که محصول آسیبی به پوست شما نمی‌رساند یا منجر به حساسیت یا افزایش قرمزی یا آکنه نمی‌شود. ممکن است هر محصول لایه برداری برای پوست شما مناسب و مؤثر نباشد، به همین علت لازم است قبل از انتخاب روش لایه برداری، نوع پوست خود را در نظر بگیرید.

پوست های حساس ممکن است پس از استفاده از محصولات لایه‌بردار معمول، دچار سوزش یا خارش و اگزما شوند.

روش های لایه برداری پوست

لایه‌ برداری پوست عمدتا به دو روش مکانیکی و شیمیایی انجام میشود. در انتخاب روش لایه برداری نیز لازم است نوع پوست خود را در نظر بگیرید. 

در لایه‌برداری مکانیکی از برس، اسفنج یا اسکراب استفاده می‌شود که برای از بین بردن فیزیکی سلول‌های مرده پوست کاربرد دارند.

اما در لایه‌برداری شیمیایی از مواد شیمیایی، مانند آلفا هیدروکسی اسید و بتا هیدروکسی اسید، برای حل کردن تدریجی سلول‌های مرده پوست استفاده می‌شود. 

نکات مهم اسکراب پوست

برای پیشگیری از آسیب دیدن پوست در حین لایه‌برداری، رعایت نکات زیر اهیت ویژه ای دارد:

  • نسبت به استفاده از داروها و محصولات دیگر در حین مصرف اسکراب دقت داشته باشید

برخی از داروها، مانند کرم‌های رتینوئید تجویزشده توسط پزشک یا محصولات آرایشی بهداشتی حاوی رتینول یا بنزوئیل پروکساید، و یا حتی محصولات بدون نسخه ممکن است باعث پوسته‌ریزی یا حساسیت بیشتر پوست در حین لایه برداری شوند. استفاده از لایه‌ بردار پوست حین استفاده از این داروها و محصولات منجر به بدتر شدن خشکی پوست یا ایجاد آکنهئ و حساسیت و اگزما شود. بنابراین در این خصوص با پزشک متخصص مشورت کنید.

  • روش لایه‌برداری را متناسب با نوع پوست خود انتخاب کنید

اگر پوست شما حساس، خشک یا مستعد جوش زدن است، شستشوی پوست با لیف و یک لایه‌بردار شیمیایی ملایم برای شما روشی مناسب است. اما استفاده از لایه‌برداری مکانیکی توصیه نمیشود زیرا ممکن است باعث تحریک پوست شده و برای این نوع پوست بسیار سنگین باشد. در صورتی که دارای پوست چرب و ضخیم هستید می‌توانید از لایه‌برداری مکانیکی و یا روش‌های شیمیایی قوی‌تر نیز استفاده کنید.

همچنین لازم است توجه کنید که اگر دارای پوستی تیره رنگ هستید و یا در روی پوست خود دارای لکه های قهوه ای  یا جای نیش حشرات هستید، و یا در حال حاضر آکنه‌های پوستی دارید، از انجام لایه‌ برداری پوست به صورت مکانیکی یا شیمیایی قوی خودداری کنید.

زیرا برای برخی افراد مخصوصا کسانی که دارای پوست تیره هستند، لایه‌برداری به روش های شدید ممکن است باعث ایجاد لکه‌های تیره روی پوست شود.

  • با پوست خود به آرامی و لطافت برخورد کنید

در صورت استفاده از محصولات شیمیایی برای لایه برداری پوست، محصول را با استفاده از حرکت‌های دایره‌ای کوچک روی پوست به آرامی ماساژ دهید. حدود ۳۰ ثانیه این کار را انجام دهید و بعد با آب ولرم، و نه آب داغ، پوست‌ خود را شستشو دهید. 

هنگام استفاده از برس یا اسفنج برای لایه برداری، به پوست خود ضربات کوتاه ملایم وارد کنید. در صورت داشتن بریدگی یا زخم باز روی پوست‌ خود، و یا آفتاب‌سوختگی، به هیچ‌وجه نباید از روش های لایه‌برداری استفاده کنید.

  • استفاده از مرطوب‌کننده ها

پس از لایه‌برداری بلافاصله از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید زیرا لایه‌ برداری پوست می‌تواند منجر به خشکی پوست شود. بنابراین استفاده از مرطوب کننده پس از لایه برداری ضروری است.

  • به فاصله زمانی لازم بین لایه برداری ها دقت کنید

پوست شما با توجه به نوع آن و روش لایه برداری به یک یا چند‌بار لایه‌برداری در طی هفته نیاز دارد. به‌طور معمول، هرچه لایه‌ برداری پوست تهاجمی‌تر و سنگین‌تر باشد، لازم است در دفعات کمتر و فاصله بیشتری انجام شود. همچنین توجه کنید که بیش از اندازه از پوست لایه‌ برداری نشود؛ زیرا این کار به تحریک و قرمزی پوست می انجامد.

در آخر لازم است بدانید، تاثیر لایه‌برداری با صبور بودن و در دراز مدت مشخص می شود و نه با شدت و سرعت انجام آن. بنا براین با استفاده بیش از حد از اسکراب‌ها، پوست آسیب دیده و حالت جمع‌شدن به خود می گیرد. و در مواردی ممکن است بسیار نازک و شکننده شود.

همچنین همیشه بعد از فرایند لایه‌برداری و زدودن سلول‌های مرده از سطح پوست، از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید زیرا پوست پس از لایه برداری نسبت به نور حساس شده و ممکن است به آن واکنش نشان دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.