پوست, پوست چرب, روتین مراقبت از پوست چرب, کرم مغذی پوست, مراقبتی

روتین مراقبت از پوست چرب و جوشدار – روتین طبیعی پوست چرب

روتین پوست چرب - روتین مراقبت از پوست چرب

روتین پوست چرب

پوست معمولا انعطاف پذیر و نرم است. و برای اینکه این کیفیت نرم و انعطاف پذیر برای پوست حاصل شود، باید روغن طبیعی در پوست وجود داشته باشد. این روغن طبیعی سبوم نام دارد. سبوم توسط غده های چربی زیر پوست ترشح می شوند.  حال با توجه به میزان ترشح سبوم، پوست به سه دسته ی  پوست خشک، پوست متوسط و پوست چرب تقسیم بندی می شود. پوست های چرب، دارای سطح بالایی از ترشح سبوم هستند و در نتیجه ظاهری درخشنده دارند. روتین مراقبت از پوست چرب و جوشدار یکی از موضوعاتی است، که بسیاری از خانم ها و آقایان با آن رو به رو هستند. در پوست چرب منافذ پوست مسدود می شوند و اندازه ی بزرگی پیدا می کنند. علاوه بر این به دلیل انباشته شدن سلول های مرده بر روی هم، جوش های سر سیاه و آکنه بر روی سطح پوست به وجود می آیند.

علائم پوست های چرب

  1. پوست حالت براق و درخشنده دارد.
  2. پوست مدت کوتاهی بعد از شست و شو، مجددا چرب می شود.
  3. آرایش به خوبی روی پوست قرار نمی گیرد و بعد از مدت کوتاهی پاک می شود.
  4. جوش های سر سیاه و آکنه بر روی پوست ایجاد می شود.
  5. منافذ پوست باز  و بزرگ می شود.
روتین مراقبت از پوست چرب و جوشدار
روتین مراقبت از پوست چرب و جوشدار

روتین پوست چرب – روتین مراقبت پوست چرب

روتین مراقبت از پوست چرب و جوشدار یکی از موضوعات مورد توجه بسیاری از افراد است. اگر غدد چربی بیش از اندازه بر روی پوست تولید شوند، پوست چرب شده و منافذ بازی بر روی پوست پدید می آید. اکثرا تصور می کنند که پوست چرب بد است. و چربی پوست باعث جوش زدن در نواحی مختلف پوست می شود. اما باید این نکته را مورد توجه قرار داد که چربی پوست باعث آبرسانی به پوست می شود. و از پوست انسان در برابر گرد و غبار و اشعه های خورشید محافظت می نماید.

اگر روتین مراقبت از پوست چرب و جوشدار به درستی انجام نشود، جوش های سر سیاه و سر سفید بر روی پوست پدیدار شده و سطح پوست پر از جوش و آکنه می شود. علاوه بر این ها در صورت عدم مراقبت از پوست های چرب، سطح پوست بیش از اندازه براق به نظر می رسد. حال این سوال مطرح می شود که روتین مراقبت از پوست چرب و جوشدار دارای چه مراحلی است؟

روتین مراقبت پوست چرب

در زیر به بیان مراحلی از روتین مراقبت از پوست چرب و جوشدار می پردازیم. انجام هر یک از این مراحل به صورت مداوم و مرتب تاثیر بسیار مثبتی بر روی پوست دارد و چربی پوست را متعادل می کند. این مراحل روتین مراقبت از پوست جوش دار را نیز شامل می شود. درمان های خانگی و استفاده از محصولات با کیفیت می توانند باعث شادی و نشاط پوست شوند.

1- پوست چرب را روزی دو بار شست و شو دهید.

یکی از بهترین راهکارها در روتین مراقبت از پوست چرب و جوشدار، شست و شوی روزانه ی پوست است. این شست و شو بهتر است  دو بار در روز و در صبح و شب انجام شود. شست و شوی مرتب پوست چرب می تواند تا حد بسیار زیادی چربی پوست را کاهش دهد و این شست و شو یک روتین روزانه پوست چرب محسوب می شود. شستن صورت  می تواند توسط مواد فاقد چربی مثل صابون های مناسب پوست چرب مانند صابون گلیسرین، پن های مخصوص صورت، شیر پاک کن ها، فوم های مخصوص شست و شوی روزانه و کلیه ی لوسیون هایی که فاقد چربی هستند انجام شود.

در بعضی از موارد ممکن است آب و صابون برای شست و شو در دسترس نباشد. در این صورت از پد های مرطوب می توان برای شست و شوی صورت استفاده کرد و بدین صورت به کاهش چربی سطح پوست کمک نمود.

بیشتر بخوانید:

شوینده صورت – بررسی انواع شوینده صورت، خواص و ویژگی های آن ها

تونر پوست چیست؟ بررسی انواع تونر پوست

2- از مرطوب کننده استفاده نمایید.

استفاده از مرطوب کننده ها در درمان پوست های چرب موثر است. یکی دیگر از موارد مطرح شده در روتین مراقبت از پوست چرب و جوشدار، مرطوب کننده هاست. استفاده از مرطوب کننده ها برای حذف چربی پوست بسیار موثر بوده و باعث بسته شدن منافذ پوست می شود. بهتر است مرطوب کننده ها را با استفاده از پد کتان بر روی پوست قرار دهید. روتین پاکسازی پوست چرب و روتین مراقبت از پوست چرب و جوشدار استفاده از مرطوب کننده ها راهکاری مفید در حفظ سلامت پوست هستند.

بیشتر بخوانید:

سرم آبرسان پوست – روتین استفاده از سرم آبرسان پوست

بهترین سرم آبرسان پوست – سرم آبرسان پوست سویلیفت

روتین پوست چرب
روتین پوست چرب

3- از محصولات بدون چربی و بر پایه ی آب برای درمان پوست استفاده نمایید.

محصولات بهداشتی و آرایشی که برای پوست خود انتخاب می کنید حتما باید فاقد چربی و بر پایه ی آب باشد. استفاده از محصولات آرایشی بهداشتی دارای چربی بر روی پوست چرب، میزان چربی پوست را تا حد بسیار زیادی افزایش می دهد و به هیچ عنوان مناسب نیست. در نتیجه بهتر است از کرم های ضد آفتاب و آبرسان هایی که فاقد چربی هستند برای محافظت از پوست استفاده کرد. محصولات آرایشی و بهداشتی وجود دارند که علاوه بر فاقد چربی بودن، می توانند منافذ پوست را مسدود کنند و تعداد جوش ها و آکنه را به حداقل برسانند. محصولات آبرسان فاقد چربی به صورت ژل هستند. بافت شان بسیار لطیف است و پس از قرار گرفتن بر روی پوست می توانند به راحتی جذب پوست شوند. در روتین پوست چرب توجه به محصولات با کیفیت آبرسان اهمیت زیادی دارد.

4- استفاده از اسکراب بر روی پوست چرب مناسب نیست.

استفاده از اسکراب ها بر روی پوست چرب باعث ساییده شدن سطح پوست می شود. این سایش، حساسیت و خارش زیادی را به همراه خواهد داشت. در نتیجه استفاده از اسکراب ها  در روتین مراقبت از پوست چرب و جوشدار مناسب نیست.

5- استفاده از سفیده تخم مرغ و لیمو برای درمان پوست های چرب موثر است.

استفاده از سفیده تخم مرغ و لیمو یک روتین مراقبت از پوست چرب و جوشدار است و استفاده از این روش می تواند به کاهش چربی پوست کمک کند. تخم مرغ و لیمو برای بستن منافذ پوست موثر هستند و از طرفی مواد اسیدی که در بعضی میوه ها وجود دارد، میزان چربی پوست را به حداقل می رساند. لیمو میوه ای اسیدی است و همین اسید باعث کاهش چربی موجود در پوست می شود. هر چند ممکن است افرادی باشند که به تخم مرغ حساسیت دارند و استفاده از تخم مرغ برای کاهش چربی پوست در این افراد راهکار موثر و مناسبی نیست.

روش های طبیعی مراقبت از پوست چرب و جوشدار
روش های طبیعی مراقبت از پوست چرب و جوشدار

6- استفاده از گوجه فرنگی در درمان پوست چرب

استفاده از گوجه فرنگی یکی از بهترین روش ها و روتین مراقبت از پوست چرب و جوشدار محسوب می شود. گوجه فرنگی دارای اسید سالیسلیک است که این ماده منافذ پوست را مسدود می کند و به کاهش میزان چربی پوست کمک می کند. می توان به کمک گوجه فرنگی ماسک تهیه نمود و ماسک را مدتی بر روی پوست قرار داد.

7- استفاده از آلوورا در درمان پوست های چرب

روتین مراقبت از پوست چرب و جوشدار با استفاده از آلوورا می تواند به نتایج مثبت و موثری دست پیدا کند. آلوورا علاوه بر درمان پوست چرب برای تسکین دادن به پوست و درمان پوست های دچار سوختگی نیز موثر است.  آلوورا ماده ای موثر برای بسیاری از مشکلات پوستی است و در حال حاضر از آلوورا برای ساخت کرم و آبرسان و ماسک استفاده می شود. علاوه بر پوست چرب،  از آلوورا در درمان پوست های برفکی و یا پوست هایی که به صورت پوسته پوسته در آمده اند استفاده می شود. برای استفاده از ماسک آلوورا می توان یک لایه ی نازک از آلوورا را بر روی پوست قرارداد و تا صبح صبر نمود. بعد از آن پوست را شست و شو نمود. برای استفاده از این روتین مراقبت از پوست چرب و جوشدار، بهتر است قبل از استفاده از عدم حساسیت خود به آلوورا مطمئن شوید.

بیشتر بخوانید:

مروری بر فرق تونر و میسلار واتر

میسلار واتر – بررسی ویژگی ها و خواص میسلار واتر

انواع کرم های آلفابتیک

استفاده از آلوئه ورا در روتین پوست چرب و جوش دار
استفاده از آلوئه ورا در روتین پوست چرب و جوش دار

8- استفاده از بادام در درمان پوست چرب و جوش دار

از دیگر موارد مطرح در روتین مراقبت از پوست چرب و جوشدار، بادام زمینی است. بادام زمینی می تواند به سرعت چربی و دیگر آلودگی های موجود بر روی پوست را از بین ببرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.