پوست, پوست مختلط, روتین مراقبت از پوست مختلط, مراقبتی

پوست مختلط – بررسی ویژگی ها و روتین مراقبت از پوست مختلط

پوست مختلط

پوست مختلط یک دسته خاص از پوست ها می باشد که نگهداری و مراقبت از آن بسیار دشوار است. یافتن بهترین ترکیب محصولات مراقبت از پوست کار دشواری است زیرا شما باید هم از پوست خشک و هم از پوست چرب مراقبت کنید. اگر تشخیص دهیم که پوست ما چرب یا خشک است، می توانیم از محصولات مناسب نیز استفاده نماییم. پوست مختلط چه پوستی است؟ بهترین کرم ضد آفتاب برای درمان پوست مختلط چیست؟ اینها تنها بخشی از سوالاتی است که در این مقاله قصد داریم به آنها پاسخ دهیم.

پوست مختلط چه پوستیه؟

اگر پوست مختلط دارید نگران نباشید. ممکن است آسان نباشد، اما قطعاً می توانید راهی پیدا کنید تا مناطق خشک را نرم کرده و با درخشش و چربی زیاد در مناطق دیگر مقابله کنید. فرقی نمی کند چند درصد از پوست شما چرب و چند درصد خشک باشد. مهم نیست که قسمت های خشک و روغنی شما کجا هستند ، همه اینها نشان می دهد که شما پوستی مختلط و ترکیبی دارید.

طبق گفته متخصصان پوست و زیبایی ، پوست های مختلط مانند سایر انواع پوست ها یک دسته کاملا طبیعی هستند. با این تفاوت که پوست های مختلط در بعضی مناطق چرب و در بعضی مناطق خشک هستند. به عنوان مثال ، “در این دسته ، معمولاً صورت دارای یک منطقه Tمی باشد که این قسمت روغنی است و گونه ها خشک هستند.”

بیشتر بخوانید:

روتین پوست خشک – روتین مراقبت از پوست خشک

روتین مراقبت از پوست چرب و جوشدار – روتین طبیعی پوست چرب

پوست مختلط چه نوع پوستی است  و علت آن چیست؟

هنگامی که دانستید پوست مختلط چیست، باید علت به وجود آمدن پوست مختلط را نیز بدانید. متخصصان زیبایی و پوست توضیح می دهند که هیچ چیز به خودی خود باعث ایجاد پوست های ترکیبی (به معنی عوامل ژنتیکی و …) نمی شود ، اما بیان می دارند که به دلیل تغییرات هورمون ها و تغییرات فصلی ، این پوست بیشتر به وجود می آید و در افراد بیشتری نیز دیده می شود.

گاهی اوقات، با افزایش سن  پوست به دلیل پاسخ به تغییرات هورمونی و مشکلات بافتی خشک و چرب می شود. سایر عوامل مبتنی بر هورمون که می توانند باعث تغییرات پوستی شوند شامل دوره های قاعدگی و داروهای ضد بارداری خوراکی است.

پوست مختلط چه پوستیه؟
پوست مختلط چه پوستیه؟

علائم داشتن پوست مختلط چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد، داشتن پوست خشک و پوست چرب می تواند منجر به ایجاد پوست مختلط شود. برای اندازه چربی و شکل ظاهری این پوست هیچ قانون از پیش تعریف شده و مشخصی وجود ندارد و به نظر نمی رسد پوست شما دائما 50٪ خشک و 50٪ چرب باشد. این مقدار ترکیب از چربی و خشکی می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد.

علائم چاقی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • پوست براق
 • منافذ بزرگتر
 • آکنه و جوش

علائم خشکی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • پوسته پوسته شدن پوست در مناطق مختلف
 • سرخی و حساسیت پوستی
 • احساس کشیدگی یا زبری

بیشتر بخوانید:

با روتین پوست خشک سویلیفت زیباتر شوید – روتین پوست خشک سویلیفت

روتین مراقبت از پوست چرب سویلیفت

روتین مراقبت از پوست مختلط:

در گام بعد لازم است که بررسی نمایید تفاوت بین روتین پوست مختلط و سایر پوست های دیگر چیست؟ آیا استفاده از مرطوب کننده برای پوست های مختلط با استفاده از آن برای سایر انواع پوست متفاوت است؟

بهتر است هنگام یافتن راهکار خوب و عملی برای روال روزمره مراقبت از پوست، محافظه کارانه عمل کنید. بنابراین به سراغ محصولات سبک و ملایم بروید که می توانند مناطق خشک را بدون ایجاد روغن و چربی زیاد مرطوب کنند. البته باید در نظر داشت که در موارد شدید لازم است برای مراقبت از چنین پوستی با پزشک مشورت کنید.

مراقبت روزانه(صبح) پوست مختلط:

برای کمک به ایجاد پوستی متعادل ، از مواد آرایشی مانند موارد زیر استفاده نمایید:

 • پاک کننده: هرگونه کثیفی، آرایش و آلودگی را که یک شب روی پوست باقی مانده از بین می برد.
 • تونر: تونر هرگونه چربی و کثیفی را که تمیز کننده شما پاک نکرده است از بین می برد و سطح pH پوست شما را در حد اعتدال تنظیم می کند. حتماً تونر مورد استفاده شما باید غیر الکلی باشد.
 • سرم ها: سرم ها یا روش های درمانی که بعضی اوقات توسط متخصصان پوست تجویز می شوند، پوست را به خوبی آبرسانی و محافظت می کند. بهتر است سرمی استفاده شود که در آن اسید هیالورونیک استفاده شده است.
 • مرطوب کننده: برای پوست های مختلط به دو مرطوب کننده نیاز دارید. برای مناطق زبر و خشک، فرمولاسیون خامه ای را انتخاب کنید. برای بخش های روغنی و چرب، فرمول سبک و مبتنی بر آب را انتخاب کنید.
 • ضد آفتاب: ضد آفتاب سبک با حداقل 30 SPF را انتخاب کنید.
 • آرایش: اگر می خواهید از محصولات ملایم برای آرایش روزانه استفاده کنید. بنابراین مواد آرایشی پایه و کانسیلر انتخابی شما باید فاقد روغن باشند.

بیشتر بخوانید:

کرم مغذی – بررسی انواع کرم مغذی

کرم مغذی پوست سویلیفت – بررسی کرم ۱۰ کاره مغذی پوست سویلیفت

علائم داشتن پوست مختلط چیست؟
علائم داشتن پوست مختلط چیست؟

مراقبت روزانه(عصر) پوست مختلط:

عصرها نیز سعی کنید از محصولات مراقبت پوست مانند موارد زیر استفاده کنید:

 • پاک کننده آرایش: اگر آرایش می کنید، پاک کننده آرایش به شما کمک می کند تا منافذ پوستی را مسدود نکنید و به پوست فرصت تنفس دهید. آب میسلار یکی از ظریف ترین و البته کاربردی ترین محصولاتی است که برای این منظور استفاده می شود.
 • پاک کننده: یک شوینده شب باید بقایای آرایش و جمع شدن طبیعی چربی را از بین ببرد.
 • لایه بردارها: استفاده از لایه بردارها با سیکل مصرف یک بار در هفته راهی عالی برای از بین بردن سلول های مرده پوست است. این مورد می تواند منافذ پوست را تمیز کرده و مناطق خشک را مرطوب می کند.
 • ماسک صورت: ماسک صورت برای هر نوع پوستی توصیه می شود و مزایای آن اثبات شده است. این باعث احیا شدن پوست می شود.
 • سرم درمانی یا مرطوب کننده. استفاده از این وسایل هنگام شب بسیار موثر است ، بنابراین یک مرطوب کننده غنی از نرم کننده برای مناطق خشک انتخاب کنید.

اگر پوست مختلط شما دارای جوش و آکنه زیادی است:

از پاک کننده ای استفاده کنید که اسید سالیسیلیک در فرمول آن وجود دارد. اگر آرایش می کنی ، باید دو بار در شب، قبل از خواب پوست خود را تمیز کنید. همچنین می توانید از تونرهای مخصوص برای از بین بردن روغن و سموم اضافی و کمک به مبارزه با جوش های سرسیاه و لکه های پوستی استفاده کنید.

اگر پوست مختلط شما چین و چروک زیادی دارد:

هنگام انتخاب روال مراقبت از پوست، موارد زیر را برای جلوگیری از افتادگی، کشش و ایجاد خطوط ظریف در نظر بگیرید:

 • برای مراقبت از پوست مختلط خود، استفاده از ضد آفتاب فراموش نکنید.
 • یک لایه بردار ملایم تر انتخاب کنید زیرا ممکن است پوست شما حساس تر از  حالت عادی باشد.

اگر پوست مختلط شما دارای خشکی زیادی است:

نوشیدن آب فراوان و استفاده از مرطوب کننده خوب می تواند مشکلات شما را برطرف کند. مرطوب کننده روی لکه های خشک به مرطوب سازی پوست کمک می کند.

بیشتر بخوانید:

سرم آبرسان پوست – روتین استفاده از سرم آبرسان پوست

بهترین سرم آبرسان پوست – سرم آبرسان پوست سویلیفت

مراقبت روزانه(صبح) پوست مختلط:
مراقبت روزانه(صبح) پوست مختلط:

بهترین محصولات برای پوست مختلط:

محصولات مراقبت از پوست مختلط بی پایانی امروزه در دسترس هستند که نوید مزایای بسیاری را می دهند. اما یافتن مورد مناسب برای نوع پوست مهم است.

متخصصان پوست توصیه می کنند از همپوشانی محصولات مانند انباشته شدن اسیدها و رتینوئیدها روی پوست خودداری کنید. این مورد باعث می شود پوست شما از یک پوست مختلط به یک پوست خشک تبدیل شود. با این حال، برای پوست مختلط هنوز هم توصیه می شود از ضد آفتاب و آنتی اکسیدان ها استفاده کنید ، بخاطر داشته باشید که جداسازی محصولات پوست برای روز و شب ضروری است. به یاد داشته باشید لازم نیست همه محصولات را هر جا یا هر بار استفاده کنید ، به عنوان مثال ، اگر منطقه T صورت شما روغنی است و بقیه صورت شما خشک است، اسیدها را فقط به منطقه T و فقط شب ها بمالید.

در روتین روزانه پوست مختلط به چه مواردی باید دقت نمود؟

 • برای چنین چهره ای ، اسید هیالورونیک برای صورت شما ایده آل است  زیرا پوست شما را بدون داشتن روغن زیاد، تا حد زیادی مرطوب می کند، که می تواند منجر به محافظت از پوست شود. از طرف دیگر، اسید سالیسیلیک می تواند تولید چربی را تنظیم کرده و به پاک شدن منافذ پوست کمک کند.
 • اسید لاکتیک به عنوان یک لایه بردار ملایم عمل می کند که سلول های مرده پوست را از مناطق خشک خارج می کند و منافذ را به آرامی تمیز می کند.
 • مرطوب کننده هایی مانند روغن درخت چای و روغن نارگیل که به رفع خشکی پوست کمک می کنند نیز گزینه های مناسبی هستند.
 • آنتی اکسیدان ها از شما در برابر آسیب های محیطی محافظت می کنند. بنابراین حتما محصولات ویتامین C را برای سلامت عمومی پوست انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید:

تونر پوست چیست؟ بررسی انواع تونر پوست

مروری بر فرق تونر و میسلار واتر

تونر پوست چرب سویلیفت – بررسی تونر پوست چرب سویلیفت

تونر پوست خشک سویلیفت -بررسی تونر پوست خشک

مراقبت روزانه(عصر) پوست مختلط:
مراقبت روزانه(عصر) پوست مختلط:

چه کاری برای پوست مختلط نباید انجام داد:

هیچ وقت مرطوب کننده پوست خود را حذف نکنید

هر نوع پوستی به آبرسانی نیاز دارد. با این حال ، بهتر است محصول و فرمول مناسب نوع پوست خود را پیدا کنید. بهتر است از مقدار کمی مرطوب کننده در مناطق روغنی استفاده کنید و آن را بیشتر در مناطق خشک استفاده کنید.

کرم های لایه بردار را فراموش نکنید

پوست سالم حاوی سلول های پوستی مرده است که با لایه برداری از بین می روند. هفته ای یک بار از یک ماده لایه بردار ملایم استفاده کنید. اگر مناطق خشک حساس هستند، می توانید فقط در مناطقی که نیاز دارید لایه برداری کنید.

چگونه متوجه شویم که پوستی مختلط داریم؟

هنگامی که احساس می کنید همزمان با دو نوع پوست مختلف روبرو هستید می توانید متوجه شوید که پوستی مختلط دارید. هنگامی که پوستی چرب دارید ، قطعاً در سراسر صورت احساس روغنی خواهید داشت. همچنین می توانید جوش و آکنه زیادی در بخش های مختلف از پوست خود مشاهده کنید. روی پوست خشک می توانید لکه های خشک و حتی پوسته پوسته شده را مشاهده کنید. برای پوست های مختلط، گونه ها ، شقیقه ها و چشم ها عموما خشک هستند ، اما بقیه صورت ، به ویژه ناحیه T (پیشانی ، بینی ، چانه و قسمت مرکزی صورت) چرب است.

بهترین محصولات برای پوست مختلط:

اگر قصد دارید تا از یک روتین پوست مختلط مناسب استفاده نمایید لازم است تا نکات و موارد زیر را در نظر داشته باشید:

1. از یک تمیز کننده آرایش صورت ملایم استفاده کنید

سطح پوست در طول روز با آلاینده ها، چربی های اضافی و ناخالصی ها پوشانده شده است. حتما از پاک کننده صورت استفاده کنید که به خشک شدن منطقه T در سطح پوست شما کمک می کند. البته باید توجه داشت که گونه ها و زیر چشمان شما نباید بیش از حد خشک شوند. پاک کننده ای که نیازی به شستشو ندارد، انتخاب خوبی برای پوست شما است.

استفاده از این روش هنگام استفاده از ماسک صورت در طول روز بسیار مهم است. ماسک می تواند روی پوست جمع شده و منافذ پوست را مسدود کند. بنابراین، اگر شما یکی از افرادی هستید که اغلب از ماسک استفاده می کنید ، باید یک پاک کننده خوب داشته باشید.

بیشتر بخوانید:

بررسی انواع شوینده صورت، خواص و ویژگی های آن ها

معرفی شوینده پوست خشک سویلیفت

بررسی شوینده پوست چرب سویلیفت

شوینده پوست سویلیفت

2. پوست خود را لایه برداری کنید

اگر پوست مختلط دارید، در واقع دو نوع پوست دارید، بنابراین اسکراب مناسب نوع پوست ترکیبی خود را تهیه کنید. این روش در از بین بردن آلودگی ها، روغن ها و چربی های سطح پوست و لایه برداری سلول های مرده قدیمی پوست موثر است. اگر به مدت طولانی به استفاده از این محصول ادامه دهید، منافذ پوست شما باز و قابل مشاهده می شود. به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از خشن شدن پوست فقط کافی است یک الی دو بار در هفته لایه برداری کنید.

چگونه تشخیص دهیم که پوست مختلط داریم؟
چگونه تشخیص دهیم که پوست مختلط داریم؟

3. از یک مرطوب کننده خوب استفاده کنید

بهترین مرطوب کننده برای پوست های ترکیبی یک گزینه بدون روغن است زیرا نرمی بیشتری به منطقه T و روغنی اضافه نمی کند. مرطوب کننده ها می توانند ساختارهای مختلفی داشته باشند ، اما به طور کلی به ترمیم سد پوستی برای مقاومت در برابر علائم قابل مشاهده پیری کمک می کنند. هر روز صبح و عصر به صورت خود نرم کننده بزنید تا کاملا جذب پوست شود

4. دست زدن زیاد به صورت خود اجتناب نمایید

گفتن آن آسان است. با این حال، شکی نیست که شما نمی خواهید آلودگی ها و چربی ها را به صورت خود منتقل کنید زیرا لکه های نامرئی زیادی (از جمله باکتری و چربی) بر روی دست شما وجود دارند که در نهایت می توانند منافذ پوست شما را مسدود کنند. بنابراین تا آنجا که ممکن است از دست زدن به صورت خودداری کنید.

بیشتر بخوانید:

میسلار واتر – بررسی ویژگی ها و خواص میسلار واتر

میسلار سویلیفت – بررسی محصول میسلار سویلیفت

سرم آبرسان – آشنایی با سرم آبرسان صورت

5. دستمال های مناسب را همیشه همراه داشته باشید

این دستمال مرطوب ها به طور کلی دارای نرم کننده هستند و آلرژی ایجاد نمی کنند. آنها به راحتی در کیف شما جا می شوند و می توانند راهی سریع برای کاهش چربی اضافی در صورت و پوست باشند. آنها روغن را به طور موقت جذب می کنند و به آرایش شما آسیب نمی رسانند.

6. ضد آفتاب مناسب پوست خود را تهیه نموده و آن را تجدید کنید

یکی از بهترین راه هایی که می توانید به وسیله آن از پوست خود مراقبت کنید، استفاده مناسب و به مقدار مناسب ضد آفتاب با ویژگی (SPF 30 یا بالاتر) است. سپری نمودن زمان زیاد در برابر آفتاب و بدون استفاده از SPF می تواند باعث آسیب رساندن به پوست شود که می تواند باعث به وجود آمدن علائم پیری مانند خطوط ریز و چین و چروک شود. در مراقبت روزانه از پوست مختلط، استفاده از ضد آفتاب الزامی می باشد.

7. صورت خود را با ماسک صورت بازسازی و احیا کنید

پوشش چند منظوره به کمک ماسک راهی عالی برای مراقبت از پوست های مختلط است. در عین حال، باید در نظر داشت که استفاده از ماسک های مختلف صورت در مناطق مختلف پوست، بسته به ویژگی های آن قسمت، روش خوبی برای مراقبت از انواع پوست مختلط است. ماسک به عنوان آبرسان برای پوست مختلط بهترین انتخاب است. برای از بین بردن آلودگی های منافذ باز پوست از ماسکی مانند زغال استفاده کنید و سعی کنید منافذ را بسته و سفت کنید. این ماسک را به منطقه T یا نواحی روغنی صورت بزنید. در مناطق خشک، ماسک صورت نرم را امتحان کنید که به آرامی با ترکیبات ظریف مانند جلبک دریایی پوست را نرم و تمیز کند. این ماسک ها می توانند پوست را مرطوب کرده و رطوبت لازم را تأمین کنند.

بیشتر بخوانید:

انواع کرم های آلفابتیک

EE کرم 15 کاره سویلیفت – 15 کاربرد کرم فاقد چربی تقویت کننده پوست (SPF 50+) سویلیفت

کرم های الفبایی – بررسی و مقایسه کرم های الفبایی

8. چشمان خود را فراموش نکنید

همیشه کرم دور چشم داشته باشید تا تیرگی، پف و کم آبی کیسه های آب زیر چشم را به حداقل برسانید. این قسمت غیر قابل انکار در روتین محافظ پوست است. از کرم فوق هر روز صبح و شب باید به دور چشم استفاده شود. کرم چشم دارای خاصیت ضد پیری است که با رنگدانه های مختلف ساخته شده است تا باعث کاهش فوری چین و چروک ، پیری و خستگی در اطراف چشم شود. با ادامه استفاده ، ظاهر چهره و پوست بهبود یافته و تورم زیر چشم به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

جمع بندی:

با توضیحاتی که در بالا عنوان شد، پوست مختلط به نسبت پوست های دیگر نیاز به نگهداری و مراقبت بسیاری دارد. برای این پوست که خود اجماع دو پوست دیگر می باشد، لازم دارد تا محصولات آرایشی مناسب با خود آنها را تهیه نمود. جهت مراقبت از پوست مختلط در گام اول لازم است تا به این سوال پاسخ دهید که پوست مختلط چیست، چه ویژگی هایی دارد؟ برای نگهداری آن باید چه کاری انجام داد و سپس به دنبال روتین روزانه و البته شبانه مناسب باشید. در این مقاله تلاش شد تا بر اساس حساسیت های موجود، انواع روتین های مناسب بیان شود. باید در نظر داشت که این موارد در حالت عادی می باشد، چنانچه افراد دارای مشکلات پوستی یا بیماری های زمینه ای هستند لازم است تا حتما با متخصص پوست مشورت نمایند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.