پوست, پوست چرب, پوست خشک, پوست مختلط, جوش صورت, روتین مراقبت از پوست چرب, روتین مراقبت از پوست خشک, روتین مراقبت از پوست مختلط, مراقبتی

جوش صورت – بررسی علل جوش صورت

جوش صورت

جوش صورت یکی از عارضه ‌های بسیار آزار دهنده‌ای است که زیبایی ما را تحت ‌الشعاع قرار می‌دهد. ما در این مطلب قصد داریم برای شما بگوییم که علت جوش صورت کدام ‌ها می‌باشد. تا شما بتوانید با دانستن این علل به‌ راحتی و بدون هیچ‌ گونه مشکلی با تغییر شیوه زندگی خود و تغییر عوامل محیطی به بهتر شدن شرایط پوست خودتان کمک کنید. توجه نمایید که جوش صورت به دلایل گوناگونی ممکن است پیش بیاید. که این دلایل هر کدام می‌توانند به‌ نحوی روی بدتر شدن پوست شما تأثیر گذار باشند.

به‌ طور کلی عوامل بسیار زیاد و گسترده‌ای برای بدتر شدن شرایط جوش صورت وجود دارند که هر کدام از این دلایل می‌تواند روی نقطه خاصی از صورت شما تاثیر گذار باشند‌. و باعث به وجود آمدن انواع جوش صورت میشوند. به‌ هر حال اگر شما نیز می‌خواهید بیشتر در رابطه با دلایل ایجاد جوش و آکنه روی صورت خودتان بدانید و میخواهید که با دانستن این موارد به بهتر شدن شرایط پوستی خودتان کمک کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید. زیرا ما در ادامه به‌ صورت جامع ‌تر و کامل ‌تری در این ‌رابطه برای شما صحبت خواهیم کرد.

بررسی علل جوش صورت
بررسی علل جوش صورت

بررسی عواملی که روی تشدید شدن جوش صورت تاثیر گذار می‌باشند

سن 

یکی از مواردی که تاثیر بسیار زیادی در بیشتر شدن جوش صورت دارد سن می‌باشد. همه ما می‌دانیم که در دوران بلوغ مستعد مشکلات پوستی گوناگونی هستیم که جوش یکی از این موارد می‌باشد. توجه نمایید جوش ‌های که در دوران بلوغ روی پوست ما به وجود می‌آیند بسیار آزار دهنده هستند. و می‌توانند اعتماد به‌ نفس را پایین‌ تر بیاورند. در این زمینه هیچ ‌کار خاصی از دست شما برنمی‌آید. و باید منتظر بمانید تا دوره این‌ جوش ها به سر برسد تا از بین بروند. جوش ‌هایی که معمولاً به دلیل بلوغ روی صورت به وجود می‌آیند ممکن است تمام صورت را درگیر خودشان می‌کنند. این جوش ها می توانند در نواحی مختلفی مانند گونه ‌ها و چانه، شقیقه ها، پیشانی، و حتی روی بینی بیرون بزنند.

حتی درصد بسیار زیادی از افراد جوش مخصوص به دوران بلوغ را روی‌ بینی خودشان تجربه می‌کنند. به‌ هر حال نکته مهمی که شما باید در این زمینه بدانید. این است که به‌ هیچ‌ عنوان جوش صورت خودتان را در دوران بلوغ دست ‌کاری نکنید. زیرا این کار باعث می‌شود که جای آن ‌ها برای مدت‌زمان طولانی و حتی تا ابد روی پوست صورت شما باقی بماند. که این‌ موضوع اصلا موضوع خوشایندی نیست.

عوامل هورمونی و به ‌هم‌ ریختگی فعالیت ‌های غدد 

از دیگر مواردی که روی جوش صورت تاثیر بسیار زیادی دارد عوامل هورمونی و به ‌هم ‌ریختگی فعالیت‌ های غدد می‌باشد. توجه نمایید که هورمون‌ ها می‌توانند باعث تحریک ترشح مواد گوناگونی در بدن شوند که برخی از آن‌ ها می‌توانند چربی پوست را بالاتر ببرند. این موضوع به‌ خودی ‌خود می‌تواند باعث بروز جوش صورت شود‌. جوش‌ هایی که به دلیل اختلالات هورمونی می‌باشند معمولاً در ناحیه چانه و فک خودشان را به نمایش می‌گذارند. اگر شما در این ناحیه دچار جوش صورت هستید، باید حتما در رابطه با مشکلات هورمونی خودتان به پزشک مراجعه فرمایید.

اختلالات هورمونی معمولاً به دلیل ترشح بیش ‌از حد آندروژن روی جوش صورت تاثیرگذار می‌باشند. وجود جوش در این نواحی می‌تواند نشان از وجود اختلال در سیستم غدد درون‌ریز شما باشد. آندوژن ماده‌ای می‌باشد که غده‌ های چربی را تحریک می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود که منافذ پوست مسدود شوند. در نهایت این موضوع باعث بروز جوش‌ های گوناگونی در فرد میشود. 

بیشتر بخوانید:

روتین مراقبت از پوست چرب سویلیفت

روتین مراقبت از پوست چرب و جوشدار – روتین طبیعی پوست چرب

بررسی عواملی که روی تشدید شدن جوش صورت تاثیر گذار می‌باشند
بررسی عواملی که روی تشدید شدن جوش صورت تاثیر گذار می‌باشند

عدم تغذیه درست 

مورد دیگری که می‌تواند روی تشدید شرایط جوش صورت تاثیر گذار باشد تغذیه‌ای نادرست می‌باشد. توجه نمایید که جوش‌ هایی که معمولاً در پیشانی و میان ابرو های شما نمایان می‌شوند به دلیل خوردن غذا های چرب و عدم تغذیه درست شما می‌باشند‌. اگر شما در ناحیه پیشانی و میان ابرو های خودتان دچار جوش شده‌اید باید حتما روند تغذیه خودتان را تغییر دهید. اگر بیش‌از حد از غذا های چرب و فست فود ها استفاده می‌کنید بهتر است که برای مدتی این غذا ها را کنار بگذارید و سعی کنیم که برای ادامه زندگی خودتان به‌ اندازه از غذا های چرب استفاده کنید.

علاوه‌ بر چربی شکر نیز می‌توانند تاثیر بسیار زیادی در بدتر شدن شرایط پوست شما داشته باشد. توجه نمایید که برای بهبود شرایط پوست می‌توانیم در کنار حذف غذا های چرب، از انواع مختلف سبزیجات استفاده کنید تا بتوانید بدون هیچ‌ گونه مشکلی شرایطی پوستی خودتان را بهتر کنید. 

بیشتر بخوانید:

روتین پوست خشک – روتین مراقبت از پوست خشک

با روتین پوست خشک سویلیفت زیباتر شوید – روتین پوست خشک سویلیفت

عدم رعایت بهداشت فردی 

از دیگر مواردی که می‌تواند در نهایت باعث به وجود آمدن جوش صورت شود عدم رعایت بهداشت فردی می‌باشد. پوست صورت پوستی بسیار حساس می‌باشد و رسیدگی مداوم به آن تاثیر بسیار زیادی در بهبود شرایط پوستی دارا می‌باشد. به‌ همین دلیل شما باید حتما سعی کنید که بهداشت فردی خودتان را رعایت کنید. تا بتوانید از به وجود آمدن جوش صورت جلوگیری کنید و یا شدت نمایان شدن آن ‌ها را پایین‌تر بیاورید. توجه نمایید که پوست صورت در فصل گرما به دلیل تعریق زیاد دچار مشکلات گوناگونی می‌شود. در فضای تعریق منافذ روی پوست بسته می‌شود. و همین موضوع می‌تواند باعث تجمع چربی ‌ها و در نهایت جوش شود.

پس اگر شما سعی کنید که در فضای گرم صورت خودتان را در فواصل زمانی کوتاهی بشویید، می‌توانید مطمئن باشید که جوش در پوست شما تا حد بسیار زیادی کم خواهد شد. علاوه ‌بر این استفاده از انواع مختلف لوازم آرایشی نامناسب نیز می‌توانند تأثیرات مخرب زیادی روی جوش صورت شما داشته باشد. شما می‌توانید با کنار گذاشتن لوازم آرایشی نامناسب نیز از مبتلا شدن به جوش صورت جلوگیری کنید‌. لوازم آرایشی نامناسب دلیل وجود انواع مختلف مواد شیمیایی و عدم هوا رسانی به پوست باعث ایجاد مشکلات پوستی گوناگونی میشوند. 

بیشتر بخوانید:

پوست مختلط – بررسی ویژگی ها و روتین مراقبت از پوست مختلط

عدم رعایت بهداشت فردی
عدم رعایت بهداشت فردی

مشکلات روانی 

از دیگر مواردی که می‌تواند به ‌عنوان دلیل ایجاد جوشِ صورت شناخته شود مشکلات روانی می‌باشد. مشکلات روانی مانند استرس‌ و اضطراب بیش ‌از حد می‌توانند تأثیرات بسیار زیادی روی جوش صورت داشته باشد. این جوش ها با نام جوش ‌های عصبی شناخته می‌شوند که می‌توانند بسیار بزرگ‌تر و دردناک‌تر از سایر جوش ‌ها باشند. 

بیشتر بخوانید:

محصولات Soylift در کیمیا بیوتی – محصولات برند Soylift

درمان های گیاهی جوش صورت

برای بسیاری که هنوز پوست آکنه ‌ای دارند، نه تنها برای درمان لک ‌های صورت‌، بلکه برای جلوگیری از عود آن ‌ها، لازم است که داروهای خوراکی یا درمان ‌های موضعی صورت گیرد. از جمله درمان های گیاهی جوش صورت که بسیار موثر است، می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

جوش شیرین

از نظر فنی، ترکیب جوش شیرین و آب، جوش‌های سرسیاه و هر گونه منافذ مسدود شده در پوست را نرم می‌کنند. می‌توانید آن را به مدت 10 دقیقه روی پوست بگذارید و با یک مرطوب‌کننده آن را تکمیل نمایید. جوش شیرین همچنین ممکن است برای خنثی کردن سطح pH پوست شما کار کند. ضمن آنکه در بررسی علل جوش صورت ، نکته ای مهم است.

سرکه سیب

این بهترین قابض در طبیعت است، زیرا به متعادل کردن PH پوست کمک می‌کند و باعث می‌شود شما هم کمتر دچار پوستی چرب و خشک شوید. اما مراقب باشید، چون سرکه سیب بسیار تند است، باید قبل از مصرف آن را رقیق کنید. این می تواند در درمان جوش صورت ،  از نظر شیمیایی پوست را لایه برداری کند، با جوش های سرسیاه مبارزه کند و هیپرپیگمانتاسیون را بهبود بخشد.

زردچوبه

زردچوبه مملو از آنتی اکسیدان است که فواید زیادی برای پوست دارد، از جمله روشن کردن و پاکسازی پوست. زردچوبه همچنین دارای خاصیت ضد باکتریایی است که برای درمان اگزما و پسوریازیس و همچنین آکنه با آرام کردن التهاب، عالی عمل می‌کند.

عسل

در بررسی علل جوش صورت ، می توان عسل را به عنوان ماده ای جهت درمان استفاده نمود. عسل به دلیل خواص ضد باکتریایی و مرطوب کنندگی آن یک داروی طبیعی شناخته شده است. عسل، بیشترین فعالیت ضد میکروبی است و برای درمان آکنه، التهاب و بیماری های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس عالی است.

 از آنجایی که عسل همچنین یک مرطوب کننده است، پس از استفاده، رطوبت را در پوست نگه می دارد، پوست را صاف و هیدراته می کند و یکی از موثرترین درمان های جوش صورت است.

نمک دانه ریز

نمک دانه ریز عمیقا تمیز می کند، سلول های مرده پوست را از بین می برد، رطوبت را متعادل می کند و سموم را از منافذ بیرون می کشد و به ویژه برای جلوگیری از آکنه یا درمان های سریع جوش صورت و بدن عالی است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.